Tanabata (七夕) matsuri

ImageTanabata(七夕) matsurit, a japán csillagfesztivált július 7-én tartják Japánban és napjainkban egyre több helyen külföldön is ( például július első hétvégéjén Sao Paolo-ban). Azonban azt hozzá kell tennem ,hogy néhányat egy hónappal később, azaz augusztus 7-én tartanak ,mert a holdnaptár szerint ez a Tanabata ideje. A két egymást szerető, de a Tejút által elválasztott és csak ezen a napon találkozó csillag ünnepe. A két csillag a Pásztorfiú (Altair) és a Szövőlány
(Vega). Ezen a napon Altair a madárhídon átkelve meglátogatja kedvesét.

A matsuri valószínűleg a kínai QiXi fesztiválból származik, sőt a fesztivál története is egy kb. 2000 évvel ezelőtti kínai mesében gyökerezik. Mégpedig Orihime 織姫 (Vega) szövőhercegnő és Hikoboshi彦星 (Altair) tehénpásztor herceg történetében. Orihime Tentei 天帝(Az Ég ura) lánya volt, és apja kedvéért gyönyörű ruhákat szőtt az Amanogawa (天の川 azaz a Tejút) partján. Mivel egész nap csak dolgozott, nem találkozott senkivel nagyon szomorú volt, ezért apja összeismertette a szintén az Amanogawa partján élő ésImage dolgozó tehénpásztorral, Hikoboshi-val. Orihime és Hikoboshi hamar egymásba szerettek és össze is házasodtak. Azonban ezek után egyiküknek sem dolgozott tovább. Tentei ezért nagyon megharagudott és elválasztotta a szerelmeseket és megtiltotta ,hogy találkozzanak. Orihime teljesen összetört férje elvesztése után ,de addig könyörgött és sírt ,hogy apja végül megengedte, hogy a szerelmesek találkozzanak a hetedik holdhónap hetedik napján , de csak akkor, ha a lánya keményen dolgozik és addigra befejezi szövőmunkáját. Az első találkozásuk viszont sikertelen volt ,mert nem tudtak átkelni a folyón . Orihime ismét keserves sírásba kezdett, mire egy csapat szarka jelent meg és megígérték ,hogy építenek egy hidat a szárnyaikkal, így megtörténhet a találkájuk. Azt tartják ,hogy ha az eső esik ezen a napon a szarkák nem tudnak eljönni ,hogy átkelést biztosítsanak a szerelmeseknek és várniuk kell a következő esztendőig,hogy újra láthassák egymást.

ImageManapság a Japánban tartott fesztiválok száma és helye széles skálán mozog. A matsuri népszerűsége a Meiji Restauráció után nőtt meg, habár már az Edo -kortól tartják. A lányos házaknál felállított, szalagdíszes bambuszrúd a mi májusfánk távoli rokona. Ezekre a színes kis papírcsíkokra (Tanzaku) az emberek a kívánságaikat írják. A színes papírfüzérekkel feldíszített üzleti negyedekben hömpölygő tömeg dallal, tánccal látványos felvonulásokkal ünnepel (Japán).

Az egyik legnépszerűbb és leghíresebb a Sendai-ban tartott ünnepség. A Tokyo Disneyland is gyakran tart Tanabata fesztivált.

Image

A cikkemet egy videóval zárnám 2009-ből, amiben egy osaka-i csapat énekel és tradícionális Tanabata táncot mutat be.

Forrásaim:

Képek: [1] [2] [3] [4]

3 thoughts on “Tanabata (七夕) matsuri

  1. Szomorú, egyben romantikus ünnep is ez szerintem, hiszen oly’ sok időt kell várniuk a történet szerint a szerelmeseknek, de a végén kiderül, hogy megéri. S az ünnep jellegét tekintve is ezt a folyamatot tükrözi: a kitartó munka, remény, álmok, mind valóra válnak.
    Szép japános ünnep – hiába az eredete. Nem csoda, hogy népszerűvé vált, hiszen a japán társadalomban az elvárás, hogy tűrni-tűrni, hiszen meg lesz a gyümölcse a közösségre nézve, s így az egyénre is érvényesen.

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Twitter kép

Hozzászólhat a Twitter felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s